گنجایش روغن گیربکس سراتو + زمان تعویض روغن گیربکس سراتو 2000

خودرو سراتو

زمان تعویض روغن گیربکس سراتو توسط سازنده خودرو مشخص می‌شود. بهتر است حتما روغن گیربکس در زمان تعیین‌شده تعویض شود تا کیفیت خود را از دست ندهد.

چه زمانی باید روغن گیربکس را تعویض کنیم؟ این سوالی است که اغلب رانندگان می‌پرسند. روغن گیربکس نقش مهمی در کارایی چرخ‌دنده‌ها و سایر قطعات داخلی گیربکس دارد. وقتی روغن گیربکس باکیفیت باشد، عملکرد خودرو هم بهتر خواهد شد. از سوی دیگر با گذشت زمان کیفیت روغن گیربکس کاهش پیدا کرده و عملکرد خودرو را دچار مشکل می‌کند. بهترین زمان تعویض روغن گیربکس سراتو چه موقعی است؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی این پرسش بپردازیم. با ما همراه باشید.

درباره روغن گیربکس خودرو سراتو بیشتر بدانید

قبل از این که به زمان تعویض روغن گیربکس سراتو بپردازیم، بد نیست کمی به گیربکس این خودرو بپردازیم. همانطور که می‌دانید داخل گیربکس از بلبرینگ‌ها، چرخ‌دنده‌ها و قطعات دیگر تشکیل شده است. این قطعات نباید با یکدیگر اصطکاک داشته باشند. به همین دلیل روغن گیربکس داخل آن ریخته می‌شود. در صورتی که روغن گیربکس کمتر یا کیفیت آن کاسته شود، عمر مفید قطعات داخل گیربکس هم کاهش پیدا خواهد کرد.

“نوع خودرو در انتخاب مناسب‌ترین روغن گیربکس اتوماتیک مهم است. مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون، عدم سایش قطعات، کاهش ضربه ناشی از تعویض دنده، کاهش لرزش سیستم کلاچ، پایداری بال، افزایش گرانروی و سازگاری با تمام قطعات از جمله ویژگی‌های روغنی مناسب و استاندارد است.”

موضوع دیگری که وجود دارد، حرارت داخل گیربکس است. قطعات داخل گیربکس وقتی فعالیت می‌کنند، حرارت زیادی دارند. روغن گیربکس حرارت داخل گیربکس را هم به خود جذب و از خرابی قطعات جلوگیری می‌کند.

گیربکس سراتو از نوع اتومات است و روغن آن هم باید متفاوت باشد. وقتی زمان تعویض روغن گیربکس سراتو رعایت شود، روانکاری قطعات هم به بهترین شکل انجام می‌گیرد. روغن گیربکس باعث بهبود عملکرد گیربکس و افزایش طول عمر آن می‌شود. به همین دلیل آگاهی از زمان تعویض آن در یک تعمیرگاه کیا سراتو اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد.

چرا آگاهی از زمان تعویض روغن گیربکس سراتو اهمیت دارد؟

روغنی که برای گیربکس‌های اتومات مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید سیالیت داشته باشد. در غیر این صورت عملکرد قطعات به خوبی شکل نخواهد گرفت. وقتی عمر مفید روغن گیربکس به پایان می‌رسد، کیفیت آن هم کمتر می‌شود. وقتی کیفیت روغن گیربکس کاهش پیدا کند، عمر قطعات داخلی گیربکس هم کمتر خواهد شد.

روغن گیربکس سراتو نقش مهمی در کاهش حرارت ناشی از عملکرد قطعات دارد. وقتی داخل گیربکس داغ باشد، عمر مفید قطعات هم کاهش پیدا می‌کند. از این نظر روغن به عنوان مایع خنک‌کننده گیربکس به حساب می‌آید. معمولا نقطه جوش روغن‌های گیربکس اتومات نسبتا پایین است.

از دیگر دلایل استفاده از روغن گیربکس، جلوگیری از کف کردن است. روغن گیربکس باید کیفیت مناسبی داشته باشد؛ در غیر این صورت کف خواهد کرد. ایجاد حباب و کف باعث می‌شود تا به گیربکس و قطعات آن صدمه وارد شود.

گنجایش روغن گیربکس سراتو

قبل از این که زمان تعویض روغن گیربکس سراتو 2000 فرا برسد، باید ظرفیت آن را بدانید. سراتو در مدل‌های متفاوتی تولید می‌شود. برخی از مدل‌ها برای سال‌های قبل از 2011 و برخی دیگر بعد از این سال هستند. حجم روغن گیربکس سراتوهای 2011 به قبل، تقریبا معادل 6.8 لیتر و مدل‌های بعد از سال 2011 هم حدودا 7.3 لیتر است.

زمان تعویض روغن گیربکس سراتو

تعویض روغن گیربکس سراتو

مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص روغن گیربکس باید بدانید، زمان مناسب تعویض آن است. به هر حال روغن گیربکس هم عمر مفیدی دارد. در صورتی که عمر مفید روغن گیربکس به اتمام برسد، کیفیت آن هم کاهش پیدا می‌کند و باعث خرابی قطعات می‌شود. روغن گیربکس از اصطکاک قطعات داخلی گیربکس جلوگیری و به خنک‌شدن آنها هم کمک می‌کند. از دیگر فواید روغن گیربکس، می‌توان به جلوگیری از اصطکاک صفحه کلاچ هم اشاره کرد.

طبق دستورالعملی که در کاتالوگ این خودرو وجود دارد، بهترین زمان تعویض روغن گیربکس سراتو هر 40 هزار کیلومتر عنوان شده است. با این حال عوامل دیگری هم ممکن است روی کیفیت روغن گیربکس تأثیر بگذارند. به همین دلیل بهتر است قبل از رسیدن به 40 هزار کیلومتر، روغن گیربکس را تعویض کنید. اگر بیش از این زمان اقدام به تعویض روغن گیربکس بکنید، کیفیت روغن کاهش پیدا می‌کند و احتمال اصطکاک بالا می‌رود. وقتی کیفیت روغن گیربکس کاهش پیدا می‌کند، تغییر دنده هم به سختی انجام می‌شود. در زمان تعویض روغن گیربکس به کیفیت آن هم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نکاتی در مورد زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک سراتو سایپا

وقتی قصد تعویض روغن گیربکس سراتو را دارید، باید به برخی نکات توجه کنید. اولین و مهم‌ترین نکته، توجه به زمان تعویض روغن گیربکس است. باید دقت داشته باشید که در زمان تعویض، روغن گیربکس حتما سرد باشد. در این حالت مشکلی برای تخلیه روغن گیربکس نخواهید داشت. از دیگر نکات مهم تعویض روغن خودرو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خودرو را در سطح صاف قرار دهید تا تخلیه به‌خوبی انجام شود.
  • از روغن مناسب و باکیفیت برای گیربکس استفاده کنید.
  • روغنی را انتخاب کنید که تولیدکننده خودرو توصیه می‌کند.
  • از انتخاب روغن‌های بی‌کیفیت و برندهای نامعتبر خودداری کنید.
  • فیلتر روغن گیربکس را هم در زمان تعویض روغن گیربکس عوض کنید.
  • فیلتر روغن اگر تعویض نشود، باعث کاهش کیفیت روغن خواهد شد.
  • فیلتر باید به درستی در جای خود نصب شود تا مشکلی بوجود نیاید.

تعویض فیلتر روغن گیربکس کیا سراتو

در زمان تعویض روغن گیربکس، باید حتما فیلتر روغن را هم عوض کنید. فیلتر روغن نقش مهمی در کیفیت روغن گیربکس دارد. فیلتر نقش تصفیه روغن را برعهده دارد. در صورتی که فیلتر روغن را تعویض نکنید، کیفیت روغن گیربکس خیلی زود کاهش پیدا می‌کند. وقتی کیفیت روغن گیربکس کمتر شود، اصطکاک قطعات داخلی هم بیشتر خواهد شد.

نکته مهمی که در زمان تعویض روغن گیربکس کیا سراتو باید بدانید، این است که فیلتر روغن داخل گیربکس قرار گرفته است. برای تعویض فیلتر حتما باید گیربکس باز شود. به همین دلیل متخصص خودرو باید تشخیص دهد که فیلتر روغن گیربکس نیاز به تعویض دارد یا نه.

هزینه تعویض روغن گیربکس کیا سراتو

موضوع هزینه اهمیت زیادی در تعویض روغن گیربکس کیا سراتو دارد. هزینه تعویض روغن گیربکس به دو عامل مهم بستگی دارد. یکی از این عوامل دستمزد تعمیرکار و دیگری قیمت روغن است. قیمت روغن هم با توجه به ظرفیت و گنجایش گیربکس متفاوت خواهد بود. هزینه دستمزد تعویض روغن گیربکس هم نرخ مشخصی دارد که معمولا توسط اتحادیه تعیین می‌شود. درباره انتخاب بهترین روغن گیربکس خارجی در صفحه زیر بیشتر پرداختیم

https://www.mardomsalari.ir/news/215642/preview

“روغن گیربکس‌های خارجی عمدتا به دو نوع اساسی معمولی و کیفیت بالا دسته‌بندی می‌شوند که به عبارتی به شکل مینرال و سنتتیک هستند. روغن گیربکس اتومات خارجی را با پسوند A.T.F می‌شناسند و با افزودنی‌های مختلفی در بازار وجود دارند.”

کلام پایانی

تعمیر گیربکس سراتو

در این مطلب زمان تعویض روغن گیربکس سراتو را مشخص کردیم. معمولا وقتی خودرو 40 هزار کیلومتر کار می‌کند، باید روغن گیربکس را هم تعویض کنید. هر چقدر زودتر و در موعد مقرر روغن گیربکس را تعویض کنید به نفعتان خواهد بود. وقتی روغن گیربکس دیر عوض می‌شود، کیفیت خود را از دست می‌دهد. با از دست رفتن کیفیت روغن گیربکس، طول عمر قطعات داخل گیربکس هم کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل بهتر است حتی زودتر از موعد روغن گیربکس را تغییر دهید. تعویض روغن گیربکس کیا سراتو باید در تعمیرگاه‌ها یا نمایندگی‌های معتبر انجام شود.

ارسال دیدگاه