30 تا از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی که باید بشناسید

30 تا از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی که باید بشناسید

ابزارآلات صنعتی از ملزومات هر خانه و کارگاهی است که تنوع بالایی دارد اما تعداد معدودی از آنها بیشترین کاربرد را در مصارف خانگی و صنعتی دارند که در این مطلب قصد معرفی آنها را داریم. علاوه بر این، در انتهای مطلب وبسایت فروشگاه ابزارآلات کولیس را به شما معرفی میکنیم که می توانید پرکاربردترین ابزارآلات خانگی و صنعتی را در آن پیدا کرده و به راحتی با چند کلیک خریداری نمایید. پس با ما همراه باشید.

انواع دسته بندی ابزار آلات صنعتی

انواع ابزار آلات صنعتی از نظر نیروی محرکه‌ای که با آن کار می‌کنند، به شش دسته تقسیم‌بندی می‌شوند و در هر دسته ابزارآلاتی وجود دارند که بسیار پر کاربرد هستند. این 6 دسته عبارتند از:

  • ابزار آلات دستی

  • ابزار آلات بادی

  • ابزار آلات برقی و شارژی

  • ابزار آلات بنزینی و موتوری

  • ابزار آلات جوش و برش

  • ابزار و تجهیزات ایمنی

دسته اول: ابزارآلات دستی

ابزار آلات دستی جزء ابزار آلات صنعتی و خانگی هستند. برخی از ابزارآلات دستی عبارتند از آچار، چکش، چراغ قوه و انواع پروژکتور، جک خودرو، کیف ابزار و جعبه ابزار، روبیکن، جرثقیل دستی و تبر. در ادامه نیز برخی دیگر از پر کاربردترین ابزار آلات صنعتی دستی را معرفی کرده‌ایم:

آچار

آچار در اندازه‌های مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می‌شود. از این ابزار جهت باز کردن و بستن پیچ‌ها استفاده می‌شود.

چکش

از چکش جهت ضربه به میخ‌ها، فرم دهی فلزات، بیرون کشیدن میخ‌ها از دیوار و علامت گذاری کردن نقاط مختلف مته استفاده می‌شود. این ابزار دستی با کیفیت و سایزهای مختلف تولید می‌شود.

انبردست

از انبردست علاوه بر محکم کردن پیچ و مهره، برای خم یا برش دادن سیم‌ها و کابل‌ها نیز استفاده می‌شود.

پیچ گوشتی

از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی، پیچ گوشتی‌ها هستند که شکل‌های مختلف و تیغه‌های متفاوتی دارند. از این ابزار جهت پیچاندن پیچ استفاده می‌شود.

دسته دوم: ابزار آلات صنعتی بادی

ابزارآلات صنعتی بادی با فشار باد کار می‌کنند و استهلاک کمی دارند. در خط تولید بزرگ‌ترین کارخانه‌ها از ابزار آلات پنوماتیک استفاده می‌شود. چند مورد از مهم‌ترین ابزارآلات بادی عبارتند از:

پیچ‌گوشتی پنوماتیک

از پیچ‌گوشتی پنوماتیک برای بستن پیچ‌ها استفاده می‌شود. اگر به پیچی دسترسی مناسبی ندارید، می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

میخکوب بادی

از این ابزار برای کوبیدن میخ استفاده می‌شود. منگنه‌کوب بادی یا میخکوب بادی در صنایع نجاری و کابینت‌سازی بسیار پرکاربرد است و کار صنعتگران این حوزه‌ها را آسان می‌کند.

پولیشر بادی

پولیشر بادی برای ساییدن سطوح و از بین بردن خط و خش سطح مورد نظر یا زبری آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پولیشرها این کار را با مایع خاصی که در آن‌ها وجود دارد، انجام می‌دهند.

دسته سوم: انواع ابزارآلات برقی و شارژی

دسته سوم: انواع ابزارآلات برقی و شارژی

پیشرفت تکنولوژی باعث شده که لوازم برقی به جایگاه بالایی در زندگی ما دست پیدا کنند. ابزارآلات برقی با استفاده از برق و گاهی با باتری قابل شارژ، کار می‌کنند. در ادامه چند مورد از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی برقی را توضیح داده‌ایم:

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا با استفاده از موتور الکتریکی، هوا را در مخزن خود ذخیره و فشرده می‌کند و وظایفی همچون پر کردن سیلندر گاز، پنچرگیری، راه‌اندازی ابزارهای پنوماتیک مانند جک، استفاده در فرایندهای صنعتی در حجم گسترده و غیره دارد.

فرز برقی

از فرز برای تیز کردن سایر ابزارها و همچنین برشکاری و تراشکاری فلزات استفاده می‌شود. پولیش‌کاری، بریدن سنگ و بتن و لوله‌های PVC و صاف‌کردن سطوح از وظایف این ابزار صنعتی است.

دریل برقی

از دریل برای سوراخ کردن دیوار و نصب یک تابلو استفاده می‌شود. دریل برقی در دو نوع شارژی و برقی تولید می‌شود، اما قدرت و طول عمر دریل برقی بیشتر از انواع شارژی آن است.

دریل سرکج

از این نوع دریل در مواقعی استفاد می‌شود که فضای کار محدود است و دسترسی مناسبی به قطعه کار نیست.

دستگاه جوش اینورتر

دستگاه جوش اینورتر بهترین وسیله برای اتصال قطعات فلزی است.

فرز انگشتی

این دستگاه نوعی فرز است که در صنایع مختلف از جمله فلزکاری، نجاری و غیره که به ظرافت بیشتری احتیاج داریم، استفاده می‌شود.

جاروبرقی صنعتی

این جاروبرقی‌ها که یکی از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی هستند، دارای بالاترین و قوی‌ترین قدرت مکش می‌باشند و نسبت به تمامی انواع جاروبرقی‌ها، نیروی بیشتری دارند.

سنباده برقی

از سنباده برقی در صنایع چوب و کابینت سازی برای صاف کردن سطوح استفاده می‌شود که اصلی‌ترین مرحله در تولید محصولات چوبی است.

دسته چهارم: ابزارآلات صنعتی بنزینی

حمل و نقل این ابزارآلات کمی دشوار است. از مهم‌ترین انواع ابزارآلات بنزینی صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چکش تخریب بنزینی

از چکش تخریبی بنزینی برای تخریب نواحی سخت و غیرفلزی همچون آسفالت، ستون‌های بتنی و بلوک‌ها استفاده می‌شود. این ابزار برای تخریب کردن از ضربات پشت سر هم و پرقدرت استفاده می‌کند.

ژنراتورها

از ژنراتورها جهت تولید برق و انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها وظیفه تبدیل نیروی مکانیکی به الکتریکی را بر عهده دارد. معمولاً بیمارستان‌ها، مدارس و کارگاه‌ها به ژنراتور مجهز هستند.

اره زنجیری بنزینی

اره زنجیری یکی از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی است که در امور باغبانی، نجاری و … استفاده می‌شود. اره زنجیری هم به صورت بنزینی و هم برقی تولید می‌شود.

علف زن بنزینی

دستگاه علف زن بنزینی با داشتن قدرت بسیار زیاد و موتور چهار زمانه، یکی از بهترین و کم هزینه‌‌ترین نوع دستگاه علف زن است.

دسته پنجم: ابزار جوش و برش

ابزار جوش و برش برای مواد فلزی کاربرد دارند. از مهم‌ترین ابزار جوش و برش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مته‌ها

مته جهت سوراخ کردن دیوار، صفحات چوبی و فلزی و غیره استفاده می‌شود. مته‌ها انواع مختلفی همچون مته برگی و مته گردبر دارند.

ابزار تراش

ماشین تراش از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی برقی است. در ماشین تراش، دستگاه ثابت است و ماده اولیه در تماس با ماشین تراش قرار می‌گیرد و شکل مورد نظر را ایجاد می‌کند.

ابزار فرز

از این ابزار در فرآیند ماشین کاری استفاده می‌شود. در فرآیند فرزکاری قطعه ثابت است و با دوران تیغه فرز، صافکاری انجام می‌شود. دستگاه‌های فرز بسیار متنوع هستند و کارهایی مثل پیشانی‌تراشی، برش قطعات و غیره را انجام می‌دهند.

برش لیزری

دستگاه لیزر، با ساطع کردن انرژی بالا و پرتو باریکی از نور، مواد را تبخیر یا ذوب می‌کند و یا می‌سوزاند. برش لیزری جهت ایجاد الگوها در یک قطعه و همچنین برای شکل دادن به فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار دارای دقت بالایی است.

برش اکسی سوخت

برش اکسی سوخت یا برش گاز با ترکیبی از اکسیژن و گازهای سوختی برای بریدن و ذوب کردن مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به انرژی برق کمتری نیاز دارد و به راحتی جابه‌جا می‌شود و توانایی برش فلزات ضخیم با جنس‌های فولادی و مستحکم را دارد.

برش پلاسما

ابزار برش پلاسما آتش را به نیروی الکتریکی تبدیل می‌کند و با سرعت بسیار بالایی روی قطعه مورد نظر می‌تابد تا آن را ذوب کند. معمولاً این کار روی فلزات رسانای الکتریکی که نیاز به برشی دقیق در کمترین زمان دارند، انجام می‌شود.

دسته ششم: ابزار و تجهیزات ایمنی

در یک کارگاه جهت حفاظت و ایمنی ابزارهای زیادی وجود دارد که باعث کاهش خطرات برای نیروهای انسانی می‌شود. به همین علت استفاده از این ابزار در همه کارگاه‌های صنعتی و کارخانه‌ها بسیار مهم است. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین ابزار و تجهیزات ایمنی ارائه شده است.

ماسک جوشکاری

ماسک‌های جوشکاری در تمامی عملیات‌های جوشکاری استفاده می‌شوند. برخی از این ماسک‌ها از تمام سر محافظت می‌کنند و نسبت به سایر ماسک‌های جوشکاری دارای ایمنی بالاتری هستند.

عینک ایمنی

از این عینک‌ها به هنگام انجام عملیاتی همچون نجاری، جوشکاری، آهنگری و غیره استفاده می‌شود. استفاده از این ابزار ایمنی جهت حفاظت از چشم‌ها ضروری است.

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی در اموری همچون جوشکاری و نجاری، از سوختن دست و برش‌های عمیق در آن جلوگیری می‌کند. جنس دستکش‌های ایمنی مختلف است و متناسب با کار می‌توان آن را انتخاب کرد. برای کار با ابزاراآلاتی مثل سنگ فرز حتماً از دستکش ایمنی استفاده کنید.

ابزارآلات صنعتی را از کجا بخریم؟

همانطور که مشاهده کردید، ابزارآلات صنعتی انواع و اقسام مختلفی دارند. فنی و تخصصی بودن این ابزارها کار را برای افرادیکه به دنبال خرید این نوع ابزارها هستند، سخت میکند. سایت ابزارفروشی کولیس یکی از قدیمی ترین و معتبرترین وبسایت های حوزه ابزارآلات این خرید را برای شما راحت کرده است. در این وبسایت می توانید با بررسی و مقایسه انواع ابزارآلات مختلف در دسته های متنوع، بهترین خرید آنلاین را از یک فروشگاه ابزار تجربه کنید. ارسال رایگان، تخفیف های دوره ای، تضمین اصالت کالا و … از جمله ویژگی هایی است که سایت کولیس را از بقیه رقبا متمایز می کند.

ابزارآلات صنعتی را از کجا بخریم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت کولیس به نشانی https://kolis.ir/ مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه