بیت کوین چیست؟ و چه تغییری در بازارهای مالی ایجاد کرد؟

بیت کوین چیست؟ و چه تغییری در بازارهای مالی ایجاد کرد؟

بیت کوین چگونه دنیا را متحول کرد

برای درک بهتر بیتکوین بهتر است آن را با شبکه‌ی اینترنت در دنیا مقایسه کنیم. در واقع بیتکوین چیزی شبیه به همان شبکه‌ی اینترنت جهانی است اما در زمینه‌ی پول و سیستم پرداخت.

بیت کوین (BTC) نوعی رمز ارز و یا به عبارت بهتر ارز مجازی است که به عنوان اولین پول و روش پرداخت غیر متمرکز در جهان مورد استفاده قرار میگیرد. به بیان بهتر بیت کوین اولین تجربه‌ی موفق یک سیستم مالی غیر متمرکز بود و از همان ابتدا اصطلاح غیر متمرکز بودن با تولد این ارز دیجیتال بر سر زبان‌ها افتاد. غیر متمرکز بودن به این معناست که بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که دخالت هر گونه شخص ثالث مثل موسسات مالی و بانک‌ها را در فرایند انجام تراکنش های مالی و تامین امنیت این نوع از داریی ها به طور کامل حذف شده است.

برای درک بهتر لیدر بزرگ ارزهای دیجیتال بهتر است آن را با شبکه‌ی اینترنت در دنیا مقایسه کنیم. در واقع بیت کوین نیز چیزی شبیه به همان شبکه‌ی اینترنت جهانی است اما در زمینه‌ی پول و سیستم پرداخت. اینترنت، یک شبکه‌ی دیجیتال است که هیچ شخص یا ارگانی مالک آن نیست و کنترل آن نیز به طور انحصاری در اختیار کسی قرار ندارد. مهم تر از همه اینکه شبکه ی اینترنت 24 ساعت شبانه روز به طور مداوم فعال است و مردم می توانند اطلاعات خود را از طریق آن به اشتراک بگذارند.

حالا بیاید تصور کنیم سیستمی با ویژگی های اینترنت وجود دارد که در حوزه‌ی مالی، پول و سیستم پرداخت فعالیت میکند. همه‌ی مردم با استفاده از آن می توانند بدون دخالت بانک ها در 24 ساعت شبانه روز تراکنش مالی داشته باشند و دارایی های خود را برای یک دیگر انتقال دهند. امنیت این شبکه نیز توسط خود مردم تامین می شود. در واقع برای خرید و فروش بیت کوین شما فقط به یک دستگاه برای اتصال به اینترنت نیاز دارید.

در این رابطه بخوانید‌ :

بیت کوین به طور معمول و عمده در صرافی ارز دیجیتال قابل معامله است. دستگاه های استخراج بیت کوین (ماینرها) نیز وظیفه‌ی تایید و انتقال تراکنش ها را بر عهده دارند که در ازای انجام این کار از شبکه پاداش دریافت میکنند.

بیت کوین چگونه متولد شد؟

در اواخر سال 2008، دامنه Bitcoin.org ثبت شد، اما مالکیت واقعی آن هنوز مشخص نشده است. در اکتبر همان سال، شخصی با نام جعلی “ساتوشی ناکاموتو” اعلام کرد که در حال توسعه یک سیستم مالی کاملاً همتا به همتا بدون نیاز به نهادهای مالی است. هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو هنوز ناشناخته است. وایت‌پیپر با عنوان “سیستم پرداخت همتا به همتا” در سایت Bitcoin.org منتشر شد و اولین بلاک بیت‌کوین در ژوئن 2009 استخراج شد. بیت‌کوین اکنون به عنوان پادشاه بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود و تأثیرگذاری زیادی در توسعه سایر ارزها و شبکه‌های بلاک‌چین داشته است. بیت‌کوین با استفاده از بلاک‌چین، امضای دیجیتال و توزیع اطلاعات در بلاک‌های مختلف، اعتماد بین طرفین تراکنش را فراهم کرده و خطرات هک و دستکاری را به حداقل می‌رساند.

بیت کوین دقیقا چه تغییری ایجاد کرد

بیت کوین و سیستم بلاک‌چین تغییرات اساسی در سیستم مالی سنتی ایجاد کرده‌اند. در سیستم مالی سنتی، اختیارات بانکی بسیار زیاد و قابل توجیه هستند که می‌توانند باعث مسدود شدن حساب‌ها و دسترسی به دارایی‌ها شود. اما در بیت کوین، دارایی‌ها به صورت دیجیتال ذخیره می‌شوند و هیچ کس به جز صاحب آن دسترسی به آن ندارد. بلاک‌چین اجازه هک نشدن و دستکاری اطلاعات را نمی‌دهد. صرافی‌های ارز دیجیتال نیز به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند، که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند.

پشتوانه بیت کوین چیست و چگونه ارزش گذاری می شود ؟

بیت‌کوین و ارزهای فیات دارای پشتوانه‌های متفاوتی هستند. ارزهای فیات معمولاً توسط سیستم بانکی و دولت‌ها پشتیبانی می‌شوند، در حالی که بیت‌کوین بر مبنای غیرمتمرکز بودنش تعریف می‌شود. این به این معناست که هیچ نهادی نظارتی بر بیت‌کوین ندارد و تراکنش‌های آن بدون دخالت دولت‌ها و بانک‌ها صورت می‌گیرد. بیت‌کوین مبتنی بر یک سیستم امنیتی و غیرقابل نفوذ است و ارزش آن از این ویژگی‌ها نشأت می‌گیرد.

سیستم پاداش دهی

در سال 2009 پاداش استخراج هر بلاک 50 بیت کوین بود. هر بار بعد از استخراج 210.000 بلاک پاداش ماینرهای بیت کوین نصف می شود. با توجه به قیمت امروز بیت کوین به راحتی می توانیم تصور کنیم که استخراج کنندگان این ارز دیجیتال در همان روزهای ابتدایی تولد آن چه پاداش های کلانی از شبکه دریافت کرده اند.

11  مه 2020 که سومین هاوینگ بیت کوین (نصف شدن کارمزد شبکه یا همان پاداش ماینرها) اتفاق افتاد، پاداش استخراج هر بلاک به 6.25 بیت کوین کاهش یافت. انتظار می رود که هاوینگ بعد نیز در سال 2024 اتفاق بیفتد و به همین ترتیب و طبق فرمول تعریف شده پاداش هر بلاک در شبکه بیت کوین به عدد 3.125 بیت کوین برسد.

خاصیت تقسیم پذیری

یکی از مهمترین ویژگی های بیت کوین همین تقسیم پذیری است. هر واحد بیت کوین می تواند به 8 رقم اعشار (100 میلیونوم یک بیت کوین) تقسیم شود. که کوچکترین واحد آن را ساتوشی می نامند. این تقسیم پذیری در آینده می تواند با همکاری بیشتر شبکه‌ی ماینرها و بروز رسانی های جدید افزایش داده شود.

بیتکوین چیست؟

با رایانه ی شخصی، امکان استخراج بیت کوین وجود دارد ؟

استخراج بیت‌کوین با استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مختلف انجام می‌شود. در ابتدا، رایانه‌های شخصی هم می‌توانستند در این فرایند شرکت کنند، اما با گسترش شبکه و پیشرفت سخت‌افزارها، شانس آن‌ها کاهش یافته است. حالا دستگاه‌هایی با نام ASIC با قدرت بالایی برای استخراج بیت‌کوین تولید می‌شوند و رقابت با آن‌ها برای رایانه‌های شخصی ممکن نیست. بهتر است به استخرهای استخراج ملحق شوید تا بتوانید در این فرآیند موفقیت آمیز باشید.

فناوری بلاکچین بیت کوین

در نگاه اول، بیت‌کوین آنقدر ها هم پیچیده نیست. بیت کوین نوعی ارز دیجیتال یا دارایی دیجیتال است که با توجه به قابلیت تقسیم پذیریه بالایی که دارد می تواند در قالب یک سیستم پرداخت نیز مورد استفاده قرار بگیرد. بیت‌کوین همچنین به راحتی در کیف پول‌های دیجیتال قابل نگهداری است. اما این تمام ماجرا نیست. وقتی برای درک بهتر بیت کوین و نحوه‌ی عملکرد شبکه‌ی آن شروع به مطالعه می کنید متوجه می شوید که بیت‌کوین پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

بلاکچین بیت کوین

ارزهای دیجیتال فقط بخشی از یک شبکه‌ی بلاکچین هستند که بلاکچین به آن ها اعتبار داده است. بلاکچین چیست؟‌ بلاکچین یک دفتر توزیع و یک پایگاه داده است که اطلاعات را در خود ذخیره میکند. داده های ذخیره شده در بلاکچین برای بالا بردن امنیت نگهداری از آن ها رمزگذاری می شوند.

وقتی یک تراکنش در بلاکچین اتفاق می افتد اطلاعات از بلاک قبلی دریافت شده و به بلاک جدید انتقال داده می شوند. داده‌ها رمزگذاری می شوند و تراکنش ها نیز از طریق ماینرها (دستگاه های استخراج ارز ) در شبکه تایید می شوند. با تایید یک تراکنش در واقع بلاک جدیدی باز می شود و بیت کوین تولید شده به عنوان پاداش در اختیار ماینرهایی قرار میگیرد که تراکنش را تایید کرده اند. آن ها می توانند بیت کوین های پاداش داده شده را در بازار به فروش برسانند و یا در کیف پول های خود نگهداری کنند.

فرایند رمزگذاری داده ها

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمز گذاری داده های ذخیره شده در بلاک های موجود در بلاکچین خود استفاده می کند. به طور ساده داده های تراکنش ذخیره شده در یک بلاک در قالب یک عدد هگزادسیمال 256 بیتی ذخیره می شود. این عدد تمام اطلاعات تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلاک قبلی را شامل می شود.

در این رابطه بدانید: https://nipoto.com/bitcoin

چگونه بیت کوین را خریداری کنیم ؟

اگر علاقه‌ای به استخراج بیت کوین ندارید و یا سرمایه‌ی لازم برای خرید دستگاه های ماینر را ندارید شما می توانید بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال از صرافی های معتبر فعال در این حوزه مثل صرافی نیپوتو خریداری کنید. بسیاری از مردم احتمالا توانایی خرید یک بیت کوین را ندارند. با توجه به خاصیت تقسیم پذیری بالای بیت کوین شما می توانید بخشی از یک بیت کوین را خریداری کنید. برای این کار کافی است به صرافی نیپوتو مراجعه کنید و بعد از افتتاح حساب کاربری در این صرافی، حساب خود را با استفاده از دارایی ریالی خود از طریق کارت‌های بانکی عضو شتاب و یا پرداخت یارهای معتبر شارژ کنید. در نهایت میتوانید بر مبنای ریال مقدار بیت کوین مورد نظر خود را خریداری کنید و در کیف پول های امن نیپوتو نگهداری کنید.

سرمایه گذاری 

با توجه به محبوبیت بیت کوین در جامعه، سرمایه گذاران و معامله گران کوتاه مدتی به سرمایه گذاری در بیت کوین علاقه مند شدند. بین سال های 2009 تا 2017 صرافی های ارز دیجیتال زیادی با هدف تسهیل خرید و فروش دارایی های دیجیتال توسعه داده شدند. افزایش محبوبیت بیت‌کوین و افزایش حجم تقاضای خرید این دارایی غیر متمرکز باعث رشد قیمت آن شد. در سال 2017 با عبور از سطح روانی 1000 دلار توجه بسیاری از سرمایه گذاران بلند مدتی و معامله گران کوتاه مدتی را به خودش جلب کرد. در زمان انتشار این پست قیمت بیت کوین معادل 31 هزار دلار ارزیابی می شود.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-bitcoin

ارسال دیدگاه