تفاوت صفحه سنگ برش و ساب چیست؟

تفاوت صفحه سنگ برش و ساب چیست؟

اطلاع از تفاوت صفحه سنگ برش و ساب برای افرادی که قصد خرید این محصولات را دارند بسیار اهمیت دارد. زیرا خرید صفحه سنگ برش و ساب متناسب با نوع نیاز شما کمک می‌کند بتوانید یک برش تمیز و ایده آل داشته باشید یا اینکه سطح را به خوبی پرداخت کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت‌های صفحه سنگ برش و ساب بپردازیم و ویژگی‌های این دو را با هم مقایسه کنیم.

صفحه سنگ برش چیست؟

صفحه سنگ برش یک نوع صفحه دیسک مانند است که برای ایجاد برش بر روی صفحات استیل، آهن، سنگ، سرامیک، پروفیل و چوب استفاده می‌شود. دانه‌های این نوع صفحه سنگ به صورتی هستند که در برخورد با سطوح مختلف می‌توانند آن را بشکافند و مقاطع تمیزی را بر روی آن‌ها ایجاد کنند. به طور معمول ضخامت صفحات برش در حدود 4 میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی نازک است و می‌تواند انتخاب خوبی برای ایجاد برش باشد. بهترین برند تولیدکننده این مدل از صفحه سنگ‌ها اوسیس نام دارد؛ شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت صفحه سنگ اوسیس با نمایندگی‌های این برند تماس گرفته و صفحات برش را با بیشترین کیفیت خریداری کنید.

صفحه سنگ ساب چیست؟

صفحه سنگ ساب برای ایجاد سایش بر روی سطوح مختلف یا اصطلاحا سنباده کشی استفاده می‌شود. دانه‌های تشکیل دهنده این مدل صفحه سنگ معمولا درشت‌تر هستند و ضخامت بیشتری هم دارد؛ در نتیجه می‌تواند به راحتی لایه‌های رویی استیل، آهن، سنگ و هر ماده دیگری را پرداخت کرده و سطحی کاملا صاف را برای شما به ارمغان آورد.

تفاوت صفحه سنگ برش و ساب

تفاوت صفحه سنگ برش و ساب از منظر‌های متفاوتی بررسی می‌شود که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

تفاوت صفحه سنگ برش و ساب

کاربرد

صفحه سنگ برش بیشتر برای بریدن ورق‌های سخت و ضخیم کاربرد دارد و می‌تواند بر روی انواع چوب، فولاد، آهن و سنگ کار کند. در مقابل از صفحه سنگ ساب برای پلیسه گیری، سنباده کشی یا ساییدن سطوح استفاده می‌شود و بیشتر جنبه شکل دهی به قطعات را دارند. با استفاده از این صفحات می‌توان سنگ‌های ساختمانی را به شکل دلخواه درآورد یا زائدات فلزی را از روی سطوح جوش داده شده برداشت.

شکل ظاهری

یکی دیگر از جنبه‌های مهم تفاوت صفحه سنگ برش و ساب شکل ظاهری آن‌ها است؛ هرچند هردوی این صفحات حالت دیسکی و گرد دارند، اما ضخامت آن‌ها متفاوت است. صفحات سنگ ساب دارای ضخامت بیشتری هستند و معمولا در اندازه‌های 115، 180 و 230 میلیمتر به بازار عرضه می‌شوند. ضخامت صفحات برش در حدود 4 میلیمتر است؛ اما صفحه سنگ ساب ضخامتی برابر با 6 میلیمتر دارد.

تفاوت سرعت صفحه سنگ ساب و برش

یکی دیگر از بخش‌های مهم تفاوت صفحه سنگ ساب و برش در سرعت چرخش آن‌ها است. صفحات برش به دلیل اینکه باید برش‌های تیز و یکدستی را به وجود آورند، سرعت بالاتری دارند؛ همین موضوع توانسته توانایی آن‌ها در شکافتن صفحات با جنس مختلف را هم بهبود ببخشد. از سوی دیگر افزایش ضخامت در صفحات ساب، باعث کاهش سرعت شده که دقت آن‌ها را در پرداخت یک سطح خاص به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین این کم بودن سرعت در نهایت کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید حرکت این صفحات را کنترل کنید.

توانایی تحمل فشار

از آنجا که ضخامت صفحه سنگ برش در مقایسه با صفحه سنگ ساب کمتر است، قابلیت تحمل فشار کمتری را هم دارد. به عبارت بهتر این نوع صفحات شکننده‌تر هستند و در صورت تغییر فشار دست، در سرعت بالا دچار مشکل می‌شوند. اما صفحات سنگ ساب قادر به تحمل فشار بالاتری هستند و همین موضوع باعث شده که ایمنی در حین کار با آن‌ها بیشتر باشد.

آیا می‌توان از صفحه سنگ ساب برای برش استفاده کرد؟

خیلی از افراد این تصور را دارند که بدون نیاز به خرید صفحه سنگ برش و تنها با داشتن صفحه سنگ ساب می‌توانند برش قطعات را انجام دهند. اما بررسی تفاوت صفحه سنگ ساب و برش نشان می‌دهد که استفاده از صفحات ساب برای برش باعث شکستن قطعه شده و دقت در برش را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. از سوی دیگر جرقه‌ها و براده‌های بزرگتری ایجاد می‌کند که در نهایت ایمنی شما را به خطر می‌اندازد. همچنین این کار منجر به کاهش شدید طول عمر دستگاه شما شده و در نهایت خسارت‌های زیادی را به بار خواهد آورد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت صفحه سنگ برش و ساب پرداخته و ویژگی‌های هریک را بررسی کردیم. همچنین اطلاعاتی درباره کاربرد هریک از این صفحات در اختیار شما قرار دادیم. نکته مهم اینجا است که حتما صفحات سنگ برش و ساب را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید که نمایندگی برند‌های معتبر است و استاندارد‌ها را در تهیه و توزیع محصولات به خوبی رعایت می‌کند.

ارسال دیدگاه