7 کاری که قبل از سفر باید برای ماشینت انجام بدی!

کارهای قبل از سفر برای ماشین

اگر قصد دارید تا در آینده نزدیک یک سفر را برنامه‌ریزی کنید باید بگویم که اولین کاری که باید بکنید چک‌کردن سلامت ماشینتان است. چرا که در صورت خراب‌شدن ماشین و لوازم یدکی خودروتان عواقب سختی را برای شما به جا خواهد گذاشت. در ادامه قصد دارم تا هفت کاری که قبل از سفر باید برای ماشینتان انجام دهید را برای شما بازگو کنم.

بررسی مایعات و تعویض روغن

اگر مدتی است که از آخرین تعویض روغن شما گذشته است، باید قبل از یک سفر طولانی آن را تعویض کنید. شما می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید یا به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. بسته به ماشینتان، شما باید تقریباً هر ۶ ماه یکبار روغن خودروتان را عوض کنید البته این موضوع بستگی به میزان کیلومتر طی شده توسط شما نیز وابسته است.

قبل از هر سفر شما باید وضعیت روغن گیربکس روغن‌ترمز روغن فرمان و مایع خنک‌کننده ماشینتان را بررسی کنید و مطمئن شوید که در شرایط مطلوبی قرار دارد.

ولتاژ باتری

اگر تجهیزات کافی برای سنجش ولتاژ باتری در منزل را دارید این کار را انجام دهید در غیر این صورت آن را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. شما باید از تعمیر کارتان بخواهید تا ولتاژ باتری خودروتان را آزمایش کند.

اگر میزان باتری‌تان کم است یا حداقل سه سال ازآن‌گذشته است شاید نیاز باشد که باتری خودروتان را کلاً عوض کنید. اگر هم باتری نیاز به شارژ مجدد دارد باید در نظر داشته باشید که این کار بین ۴ تا ۲۴ ساعت ممکن است طول بکشد؛ بنابراین قبل از برنامه‌ریزی برای سفر این موضوع را در نظر بگیرید.

چگونه می‌توانم باتری خودرو را بررسی کنم؟

 • بررسی وضعیت بصری: نگاهی به باتری بیندازید و به دنبال هرگونه خشکی، زنگ‌زدگی، ترک، پارگی یا نشتی باشید. اگر باتری ترک‌خورده یا نشت داشته باشد، باید به طور فوری تعویض شود.
 • بررسی سطح الکترولیت: در باتری‌هایی که دارای توپک‌های قابل باز شدن هستند، سطح الکترولیت را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که سطح الکترولیت برای هر سلول به طور یکنواخت و در محدوده صحیح قرار دارد. در صورت لزوم، الکترولیت را با آب تقویت شده یا محلول الکترولیت جدید تکمیل کنید.
 • بررسی ولتاژ باتری: از طریق چکر ولتاژ یا آمپرمتر، ولتاژ باتری را بررسی کنید. ولتاژ باتری عادی در حوالی 12.6 تا 12.8 ولت باید باشد. اگر ولتاژ به طور قابل‌توجهی پایین‌تر است، احتمالاً باتری نیاز به شارژ دارد یا ممکن است باید تعویض شود.
 • بررسی قدرت روشنایی: روشن‌شدن چراغ‌های داخلی و خارجی خودرو را بررسی کنید. اگر چراغ‌ها به‌صورت ضعیف روشن می‌شوند یا چشمک می‌زنند، ممکن است باتری ضعیف باشد.
 • مراجعه به تعمیرگاه خودرو: اگر امکانش را دارید، می‌توانید خودرو را به یک تعمیرگاه خودرو ببرید تا باتری را با استفاده از تجهیزات خاص بررسی کنند. این آزمایشگاه‌ها می‌توانند ولتاژ و جریان باتری را اندازه‌گیری کرده و وضعیت عملکرد باتری را تشخیص دهند.

درصورتی‌که باتری خودرو دارای مشکل به نظر می‌رسد، ضروری است تا به یک تعمیرگاه خودرو معتبر مراجعه کنید تا باتری را تعویض یا تعمیر کنند. همچنین، بهتر است باتری خودرو را به‌صورت دوره‌ای و منظم بررسی کنید تا مشکلات احتمالی را در مراحل ابتدایی تشخیص داده و پیشگیری کنید.

بررسی لوازم یدکی ماشین قبل از سفر

بررسی ترمز

در بعضی خودروها در صورت بروز مشکل در ترمزها چراغ هشدار ترمز روی کنسول خودرو روشن می‌شود. اما همیشه خوب است که خودتان یک بررسی کلی روی ترمزهای خودرو داشته باشید یا این کار را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم بررسی روغن‌ترمز یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این کار است.

 اگر هنگام تست ترمزها صداهای غیرعادی مانند جیغ‌زدن و خراشیدن می‌شنوید ممکن است که لنت ترمز خودرو شما دچار مشکل شده باشد. به یک طرف کشیده‌شدن خودرو هنگام ترمز نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی ترمز خودرو شما باشد. به‌صورت کلی اگر احساس می‌کنید هنگام فشاردادن پدال ترمز مشکلی وجود دارد شک نکنید و حتماً به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا آن را به‌دقت بررسی کنند.

چراغ راهنما و چراغ جلو

برای چک‌کردن چراغ خودرو شما به یک همراه نیاز دارید. برای این کار از او بخواهید تا وقتی که چراغ‌راهنما می‌زنید از او چراغ‌های عقب جلو چراغ‌ترمز چراغ مه‌شکن را چک کند و از بیرون خودرو به شما اطلاع دهد. به یاد داشته باشید که حتی یک چراغ سوخته می‌تواند باعث به‌هم‌خوردن سفر شما شود پس حتماً این مورد را به یاد داشته باشید.

فشار باد تایر (از جمله زاپاس)

تایرها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خودروی شما هستند و حتماً قبل از هر رانندگی طولانی‌مدت باید فشار باد لاستیک‌هایتان را چک کنید همچنین لاستیک زاپاس تان را نیز بررسی کنید که فشار کافی دارد، چرا که یک لاستیک زاپاس پنچر به درد نمی‌خورد.

بالانس کردن لاستیک‌ها

 1. بررسی فشار هوا: مطمئن شوید که فشار هوای لاستیک‌ها به مقدار توصیه شده توسط تولیدکننده تنظیم شده است. بررسی فشار هوا و تنظیم آن در صورت نیاز، می‌تواند به تراز و متعادل بودن لاستیک‌ها کمک کند.
 2. بررسی و تعمیر آج: آج لاستیک‌ها را بررسی کنید و در صورت وجود ساییدگی یا آسیب، تعمیر کنید یا آج جدیدی را جایگزین کنید. ضروری است که آج همه چرخ‌ها را بررسی کنید تا تراز و متعادلی حفظ شود.
 3. بالانس کردن لاستیک‌ها: برای حفظ تراز و متعادلی لاستیک‌ها، می‌توانید آنها را بالانس کنید. بالانس کردن لاستیک‌ها به معنای توازن وزنی آنها است. این کار عموماً توسط فروشندگان لاستیک یا مراکز خدمات خودرو انجام می‌شود. آنها از روش‌های مختلفی مانند استفاده از وزنه‌های کوچک در لاستیک یا چرخ‌های خودرو استفاده می‌کنند تا تراز و متعادلی را بهبود بخشند.
 4. چرخاندن لاستیک‌ها: منظور از چرخاندن لاستیک‌ها، جابه‌جایی موقعیت لاستیک‌ها بر روی چرخ‌ها است. این کار می‌تواند به تراز و متعادل بودن لاستیک‌ها کمک کند. بهتر است لاستیک‌ها را به‌منظور چرخاندن به مرکز خدمات خودرو ببرید تا آنها بررسی کنند و لاستیک‌ها را به‌درستی چرخانده و تراز کنند.

برای خرید بهترین لاستیک mvm میتوانید جزییات این مقاله را مورد بررسی قرار دهید.

در صورت لزوم تیغه‌های برف‌پاک‌کن را تعویض کنید

بررسی وضعیت برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو خود و در صورت لزوم تعویض آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو، وظیفه پاک‌سازی برف، یخ و سایر ذرات موجود بر روی شیشه جلوی خودرو را دارند و درصورتی‌که آنها آسیب‌دیده‌اند، پاره شده یا فرسوده باشند، عملکرد صحیح خود را انجام نمی‌دهند و ممکن است خطر ایجاد کنند.

مراقبت از خودرو و بررسی منظم آن قبل از هر سفری بسیار مهم است. برخی از نکاتی که در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

 • بررسی تسمه‌ها: بررسی تسمه‌های موتور خودرو از جمله تسمه‌های تایمینگ، تسمه‌های توزیع، تسمه‌های تراشه‌ای و تسمه‌های سرسیلندر موتور بسیار مهم است. اگر تسمه‌ای خراب یا پاره شده است، باید آن را تعویض کنید.
 • بررسی شیلنگ‌ها: بررسی شیلنگ‌های موتور، شیلنگ‌های خنک‌کننده، و شیلنگ‌های سیستم ترمز و سیستم خنک‌کننده مایع رادیاتور بسیار مهم است. اگر شیلنگ‌ها دچار نشتی، ترک یا پارگی هستند، باید آنها را تعویض کنید.
 • بررسی سیستم خنک‌کننده: بررسی سطح و کیفیت مایع خنک‌کننده رادیاتور و همچنین بررسی کارکرد فن خنک‌کننده بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که رادیاتور و سیستم خنک‌کننده به‌درستی کار می‌کنند و مایع خنک‌کننده نشت ندارد.
 • بررسی سیستم ترمز: بررسی سطح مایع ترمز و کارکرد صحیح سیستم ترمز بسیار حیاتی است. اطمینان حاصل کنید که سیستم ترمز بدون نشتی عمل می‌کند و سطح مایع ترمز در محدوده مناسب قرار دارد.
 • بررسی سیستم الکتریکی: بررسی باتری، سیستم روشنایی، سیستم شارژ و دیگر اجزای الکتریکی ماشین بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که باتری به‌درستی شارژ می‌شود و سیستم روشنایی و سیستم شارژ درست عمل می‌کنند.
 • بررسی سیستم موتور: بررسی عملکرد موتور، فیلتر هوا، سیستم احتراق و سیستم تزریق سوخت بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که موتور به‌درستی کار می‌کند و هیچ نشتی یا مشکلی در سیستم احتراق و تزریق سوخت نیست.
 • بررسی سیستم تعلیق: بررسی سیستم تعلیق شامل چک‌کردن سطح روغن، بررسی سیستم فنرها و بلند کننده‌ها بسیار مهم است. مطمئن شوید که سیستم تعلیق عملکرد صحیح دارد و هیچ نشتی یا آسیبی وجود ندارد.
 • بررسی سیستم تهویه: بررسی سیستم تهویه داخلی خودرو بسیار حیاتی است. اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه به‌درستی کار می‌کند و هیچ نشتی یا مشکلی در فیلترها و داکت‌های هوا وجود ندارد.

به‌طورکلی، قبل از هر سفری می‌توانید یک چک‌لیست برای بررسی لوازم یدکی و موارد فوق ایجاد کنید و به ترتیب آنها را بررسی کنید. اگر هر گونه نشتی، ترک یا پارگی را مشاهده کردید، بهتر است آن را تعمیر یا تعویض کنید تا در سفر احتمال مشکل کمتری وجود داشته باشد. همچنین میتوانید یک چک لیست کامل از لوازم مصرفی خودرو + زمان تعویض آن‌ها را در وب سایت حقی پارت دانلود کنید.

بررسی قطعات یدکی ماشین قبل از سفر

نتیجه‌گیری

در نتیجه، آماده‌سازی مناسب خودرو قبل از سفر جاده‌ای بسیار اهمیت دارد. با بررسی و تعویض تسمه‌ها و شیلنگ‌های خودرو، اطمینان حاصل می‌کنید که قطعات آسیب‌دیده جایگزین شده و خودرو در عملکرد بهتری قرار می‌گیرد.

همچنین، بررسی سطح روغن، آب رادیاتور و سیستم ترمز، وضعیت باتری، لاستیک‌ها و سیستم روشنایی از جمله اقداماتی است که باعث افزایش ایمنی و کارایی خودرو می‌شود. به همین ترتیب، مراقبت و نگهداری منظم از خودرو نیز نقش مهمی در حفظ عملکرد بهینه آن دارد.

با انجام این اقدامات، ماشین خود را برای سفر جاده‌ای آماده‌سازی کرده و با اطمینان بیشتری می‌توانید به مقصد خود برسید. همچنین، این اقدامات به شما امکان می‌دهند مشکلات و خسارات ناگهانی در مسیر را کاهش دهید و از تجربه سفری امن و خوشایند بهره‌مند شوید.

ارسال دیدگاه